Kktc'de Ekonomik Ömrünü Tamamlayan Kktcsg-104 Botu Turizm Amaçlı Batırıldı

Kktc'de Ekonomik Ömrünü Tamamlayan Kktcsg-104 Botu Turizm Amaçlı Batırıldı


Ekonomik ömrünü tamamlayan Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bağlı "KKTCSG-104 botu", bugün düzenlenen törenle, KKTC karasularında dalış turizmini geliştirmek ve balık popülasyonunu arttırmak amacıyla Karaoğlanoğlu açıklarında batırıldı.

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı (GKK) Basın Bürosu'nun açıklamasına göre, bot, bu sabah 10.30'da, Karaoğlanoğlu açıklarındaki Zeyko dalış noktasında 20 metre derinliğe uğurlandı.

Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bağlı botlar tarafından düzenlenen törende, KKTCSG-104 botunun tarihçesi okundu ve batma esnasında bütün botlar tarafından gemi düdüğü ile saygı duruşunda bulunuldu.

KKTC tarihinde bir ilk olarak icra edilen gemi batırma faaliyetine, Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bağlı botlar, KKTC Scuba Dalış Merkezleri Birliği ve Girne Liman Başkanlığı'ndan bir palamar bot katıldı.

KKTCSG-104 botu, 1968 yılında İstanbul Hasköy Tersanesi'nde inşa edildi ve 1993'e kadar TCSG-45 bordo numarasıyla Türkiye Cumhuriyeti karasularında, sahil güvenlik botu olarak görev yaptı.

30 Haziran 1993'de Türkiye Cumhuriyeti ile Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı arasında yapılan protokol gereği, KKTC'ye hibe edilen bot, 9 Temmuz 1993'den13 Mayıs 2010 tarihine kadar KKTC karasularında, sahil güvenlik görevleri icra ettikten sonra

Bot, 14 Nisan 2011'de ekonomik ömrünü tamamlamış olması nedeniyle hizmet dışına ayrılmıştı.

Update by

ERKAN KILIM